Низька закупівельна ціна молока – основна проблема українського молочного господарства

Середня закупівельна ціна на молоко в Україні є однією з найнижчих у світі. Ці дані наводить Асоціація виробників молока України. Ціни на якісне молоко у квітні 2015 року в доларовому еквіваленті були на 46% нижче, ніж рік тому, і більш ніж в два рази нижче, чим у квітні 2013 року. При цьому згідно з попередніми прогнозами Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН, середня ціна на молоко може знизитися ще на 5%, що буде найбільшим зниженням ціни травня за останні 5 років.

 

Майже половина молока в Україні виробляється в приватних домашніх господарствах. Часто для селян корова є головним джерелом доходу. Але кошти, отримані селянином за молочну продукцію, не покривають навіть витрат на утримання корови, не кажучи вже про оплату праці самого сільського трудівника. При цьому на полицях магазинів молоко після переробки з'являється за ціною, яка майже в п'ять разів перевищує закупівельну. Це викликано тим, що на шляху від товаровиробника до прилавка торговельної мережі молоко проходить через руки десятка посередників, а це в свою чергу позначається на його кінцевій ціні.

На сьогоднішній день середня закупівельна ціна на молоко для населення складає близько 4 гривень. В магазині літр молока коштує в середньому 1213 гривень. І ця різниця між цінами не йде до кишені селян. Постійне необґрунтоване зниження закупівельної ціни на молоко приводить до того, що сільгоспвиробники замислюються про доцільність подальшого інвестування в галузь молочного господарства. А це в свою чергу призведе до того, що селяни будуть змушені вирізати корів, оскільки вирощувати їх і здавати молоко буде вкрай невигідно.

Щоб цього не сталося, необхідно формувати закупівельну ціну в інтересах усіх. Переробники молока і ті, хто його виробляє, мусять разом виробити оптимальну модель для галузі. Завдання номер один для них – доступні ціни на молоко в магазинах. За даними статистики через нестачу грошей українці вживають молока в чотири рази менше, ніж в Європі, і в півтора рази менше, ніж у Росії. Щоб виправити це, держава повинна зобов'язати магазини продавати молоко з мінімальною націнкою. А для того, щоб селянам було вигідно виробляти молоко, необхідно вирівняти і закріпити закупівельну ціну. Тоді в магазинах з'явиться якісне, натуральне молоко і головне – без хімічних домішок.

Свою думку щодо цієї проблеми висловив кандидат у депутати до Вінницької обласної державної адміністрації від Калинівського району – Сергій Павлюк.

Сільське населення Калинівського району становить 39 967 осіб, що складає 67,44% населення всього району. З 58 населених пунктів району, 51 – села. Головні доходи людини у селі – це продаж молока, це продаж свинини, це можливість заробляти у полі. А сьогодні люди не мають можливості продавати молоко по нормальній ціні та годувати свою сім'ю. Влада змушує селян ходити за субсидіями і дотаціями. Одна українська корова може вигодувати усю багатодітну сім'ю! А тепер селян не прогодує і ця корова, тому що її увесь час треба доглядати, лікувати, а при всьому цьому молоко дешевше ніж вода.

Чому уряд не діє? Чому не міняють закони? Чому не встановлюють мінімальну ціну на молоко? А тому що вони байдужідо проблем селян. Місяцями люди не можуть отримати гроші за здане молоко. Бізнес отримує прибуток, а селяни залишаються ні з чим.

Я вважаю для того, щоб виправити цю ситуацію необхідно підняти закупівельну ціну до необхідного рівня, щоб селяни могли отримувати відповідний прибуток і не зменшувати поголів'я великої рогатої худоби. Також важливим залишається питання порядку оподаткування. Люди не можуть отримати НДС, тому що зараз діє така закручена схема, яка фактично вимиває обігові кошти у виробників.

Вирішивши ці проблеми, можна буде налаштувати молочну галузь на продуктивну роботу. А отримуючи регулярний дохід від вирощування корів, селяни легше і швидше стануть на ноги та допоможуть державі підняти українське село.

СЕРГІЙ ПАВЛЮК: "Без села – не буде України!"